PRAWDA O STARZENIU WIN JEST TAKA, ŻE JEST TO DZIEDZINA NIEZNANA, NIEZBADANA, SŁABO ZROZUMIANA I TRUDNO PRZEWIDYWALNA.
(Zema Long, producent win z Kalifornii)

ABECADŁO


SIEDEM PRZYKAZAŃ
1. Ciemno, ciemno i jeszcze raz ciemno…
2. Wielkie wina, podobnie jak wielkie pieniądze, kochają ciszę i spokój
3. Podłoga: żwir zmieszany z piaskiem na klepisku
4. Temperatura i wilgotność: stałe i stabilne
5. Obce zapachy: brak
6. Przeciągi: brak
7. Wstrząsy i/lub wibracje: brak

PRZECHOWYWANIE WIN
Rozrȯźnia się dwa rodzaje piwnic na wina. Pasywne i aktywne.
Piwnice pasywne (podziemne) zapewniają stałą tak temperaturę otoczenia, jak i wilgotność na stałym poziomie. O ile piwniczka zapewnia wilgotność na stosownym poziomie (60-70%), wahania temperatury w ciągu 12-u miesięcy nie są większe jak 6°C, to wystarczy ustawić odpowiednie pȯłki do leżakowania win, i piwnica na wina jest gotowa !
Piwnice aktywne z kolei (przewaźnie na powierzchni ziemi lub nie spełniające podstawowych warunkȯw zachowania stałej temperatury i wilgotności) wymagają stałej regulacji warunkȯw otoczenia. Innymi słowy pełnej i skutecznej izolacji (wszystkie ściany, sufit, otwory etc), barier paroszczelności, a także specjalnego klimatyzatora z przeznaczeniemdopiwnic na wina (zwykłe, domowe klimatyzatory, nie są dostatecznie wydajne).
Chłodnie na wina: o ile jesteś początkującym entuzjastą kolekcjonowania win, a jednocześnie Twȯj budźet nie pozwalana zbudowanie i wyposaźenie rzetelnej piwniczki na wina, najlepszą alternatywą jest zakup odpowiedniej szafy chłodniczej na wina. Urządzenia te, w swoim profesjonanlym wykonaniu, zapewniają bowiem warunki idealnie zbliżone do warunkȯw panujących w pasywnej piwnicy na wina.

JEDNA RADA UNIWERSALNA
Wino, które zakupiłeś / zakupiłaś tylko wówczas będzie nabierało wartości, o ile będzie przechowywane w odpowiedni sposób.

LICHO NIE ŚPI


Znakomita większość podziemnych piwniczek na wina jest dziecinnie prosta do zabezpieczenia przed złodziejami. Wystarczy zainstalować w wejściu solidne drzwi antywłamaniowe.

Nie zmienia to jednak oczywistego faktu, iż są one zawsze narażone na kradzież. Licho nie śpi.

Pamiętaj, iż im bardziej Twoja kolekcja jest cenna, tym szybciej informacja o tym fakcie trafi do niepowołanych i nieodpowiednich osób. Innymi słowy do złodziei.

1. Wstaw solidne drzwi, najlepiej antywłamaniowe
2. Ubezpiecz kolekcję
3. Starannie gromadź faktury i inne dowody zakupu, nie wyrzucaj ich
4. Nie trzymaj butelek w kartonach, ale rozpakuj je jak najprędzej i rozłóż na półkach (to znakomicie utrudni życie potencjalnemu włamywaczowi)
5. Etykiety najcenniejszych butelek oznacz niezmywalnym flamastrem
6. Zachowaj dyskrecję i nie chwal się na lewo i prawo swoim hobby


NASZA RADA

Rób zdjęcia swoim butelkom i gromadź dokumentację fotograficzną. Będzie potem jak znalazł w pertraktacjach o odszkodowanie. Licho nie śpi.

TROCHĘ TEORII



Powodów tworzenia prywatnych piwnic i piwniczek na wina jest zapewne tak wiele, jak wielu jest entuzjastów i miłośników wina.

Wina szlachetne dojrzewają również w butelkach, a nie tylko w beczkach. Proces ten powinien zachodzić w spokoju, ciszy i należnym skupieniu. Prawidłowo zaprojektowane, wykonane i wyposażone miejsce do przechowywania wina powinno spełniać podstawowy warunek jakim jest stałe i niezmienne utrzymywanie takich samych warunków otoczenia. Wówczas, kolekcja będzie mogła być bezpiecznie przechowywana przez lata, nabierać wartości tak materialnej, jak i jakościowej. Natomiast sama piwniczka może stać się następną (po samych winach oczywiście) pasją życiową jej właściciela czy też właścicielki.

Dojrzewanie (starzenie) wina jest jednym z ważniejszych aspektów winiarstwa. Stare wino, to wino dojrzałe, zrównoważone, piękne, zwykle o wykształconym bukiecie i smaku. Leżakowanie wina w dębowej beczce przyspiesza jego dojrzewanie, a także przydaje unikalnego smaku i zapachu, szczególnie wanilii. Najważniejsze jednak, że dostarcza tanin, które chronią wino przed jego utlenieniem, a więc przedłużają mu życie i zmniejszają ryzyko występowania nieprzyjemnych aromatów towarzyszących utlenianiu, uwydatniają także pozostałe aromaty występujące w winie. Dąb pogłębia i stabilizuje kolor wina. Proces dojrzewania wina w beczkach dębowych ma miejsce z reguły u winiarza [producenta wina], a następnie kontynuowany jest w butelkach.

Warunki przechowywania wina są decydujące dla procesu jego dojrzewania. Temperatura, wilgotność, natężenie światła, ułożenie butelek, spokój – to wszystko ma wpływ na jakość trunku. Dlatego warto zadbać o szczegóły.

NASZA RADA

Butelki winny być przechowywane w pozycji horyzontalnej, tak aby korek był zamoczony w winie i nie wysychał, co pozwala na zachowanie najlepszych cech wina.

Należy unikać przenoszenia wina, czy niepotrzebnego poruszania butelką, aż do momentu kiedy ma zostać wypite.

Nie powinno się otwierać butelki, która właśnie odbyła, w trzęsącym się samochodzie, drogę ze sklepu do domu. Wino powinno się uspokoić, do czego potrzebuje kilku dni, a najlepiej około tygodnia.


WIĘCEJ: JAK KOLEKCJONOWAĆ WINA

WYMAGANIA



Każdy miłośnik wina z pasją przechowuje swoje ulubione butelki wina czekając aż nadejdzie właściwy moment aby je otworzyć. Ta jedna chwila w której otwieramy pieczołowicie przechowywaną od lat butelkę jest z jednej strony chwilą radości, z drugiej zaś smutku. Smutku, bowiem nawet jeśli nie jest to ostatnia butelka tego samego wina, kolejna którą otworzymy za kilka miesięcy czy lat nie będzie już tym samym winem.

Pamiętaj:
szlachetne wino jest jak fotografia, zdarza się tylko raz.

Chwila otwarcia butelki, to również moment niepewności i zaskoczenia - za chwilę dowiemy się jak wino dojrzewało i jak się rozwinęło.....

O ile uznamy, że wino warte jest pieniędzy, które na nie wydajemy, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki do dojrzewania.

Prawidłowo wykonana piwniczka powinna mieć porowate ściany, przepuszczalną podłogę wysypaną żwirem (podkład: klepisko lub żużel), półki na butelki oraz wentylację. Żadnych okien, żadnych lamp halogenowych czy jarzeniówek. Najlepszym miejscem do przechowywania wina są nie narażone na wibracje, schowane głęboko w ziemi, chłodne, wilgotne i ciemne piwnice, np. w starych kamienicach czy też lochach, wojskowych fortach, bunkrach itp.

Miejsca polecane natomiast na umiejscowienie przydomowej, podręcznej piwniczki to:

• Piwnica domowa, odpowiednio przygotowana i wyposażona

• Miejsce składowania zaaranżowane w ciemnej szafie, obszernym kredensie lub w głębokich szufladach

• “Piwniczka” wbudowana we wnękę np. pod schodami


UWAGA:

O ile nie posiadasz stosownej piwniczki do przechowywania win, to specjalistyczne szafy chłodnicze na wina, mogą okazać się najlepszą alternatywą. Postaraj się jednak wówczas nie oszczędzać na jakości. Zwróć np. uwagę czy sprężarka zaopatrzona jest w autonomiczny system anty-wibracyjny, czy drzwi szklane (najlepiej podwójnie szklone) posiadają protekcję UV, czy szuflady wysuwają się cicho i delikatnie itp.

NASZA RADA

O ile ściany przygotowywanej przez Ciebie piwniczki wymagają odświeżenia / odmalowania wystarczy kiedy to zrobisz mieszaniną wapna z wodą i siarczanem miedzi (proporcje: 100 litrów wody / 10 kg wapna / 1 kg siarczanu miedzi). Siarczan miedzi jest łatwo dostępny w sklepach ogrodniczych, bo jest to środek grzybobójczy stosowany właśnie w ogrodnictwie.

Zapomnieć należy o przechowywaniu butelek np. w spiżarni, na poddaszu, w garażu, domku na działce czy pomieszczeniu w przydomowym ogrodzie. Takie miejsca nie zapewniają warunków, jakich wymagają wina, a są nimi przede wszystkim: w miarę stała temperatura oraz odpowiednia wilgotność.

Podczas czyszczenia półek i ścian, najlepiej wybrać łagodne środki czyszczące o możliwie neutralnym zapachu.

KLIMATYZACJA


Należy zwrócić uwagę, iż standardowe klimatyzatory nie nadają się do piwnic na wina bowiem nie są w stanie zapewnić temperatury poniżej 16 – 18°C, co stwarza realne zagrożenie przesuszenia pomieszczenia.

Na rynku polskim dostępne są profesjonalne klimatyzatory do piwnic i piwniczek na wina firmy FONDIS.

UWAGA

Tradycyjne piwnice podziemne w znakomitej większości nie wymagają stosowania klimatyzatorów.

NASZA RADA


Przy zastosowaniu klimatyzatora, konieczne jest skuteczne zaizolowanie ścian, podłóg, sufitu i wszystkich otworów piwniczki (np. drzwi). Najlepszym materiałem izolacyjnym jest warstwa poliuretanu (grubości 7-8 cm). Jest to materiał bezzapachowy i nie pochłaniający wilgoci (w przeciwieństwie np. do waty szklanej), dzięki czemu stanowić będzie doskonałą izolację w piwniczce.

WILGOTNOŚĆ



Kolejnym ważnym elementem, jest wilgotność powietrza. Optymalna wilgotność w piwnicy, to 60% - 70%. Celem stałego kontrolowania wilgotności należy zamontować w piwnicy higrometr.

Suche powietrze sprawi, że wyschnie korek, a wino będzie wyparowywało, poza tym do butelki dostanie się powietrze, co z kolei spowoduje oksydację wina.

Nadmierna wilgotność natomiast doprowadzi do rozwoju pleśni na korku, który straci szczelność i do wina przedostaną się niepożądane zapachy. Ponadto, o ile piwnica jest zbyt wilgotna, wówczas etykiety zostaną zniszczone. W takim wypadku dobrze jest zawinąć butelki w folię plastikową.

NASZA RADA

Jeśli piwnica jest zbyt wilgotna, najlepiej wysypać podłogę żwirem i zainstalować odpowiednią wentylację. Jeśli piwnica jest zbyt sucha, należy nawilżyć powietrze, ustawiając pojemnik z wodą, lub spryskując od czasu do czasu żwir stanowiący podłogę, tym przypadku żwirowa podłoga również jest godna polecenia, bowiem jej systematyczne polewanie wodą ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności.

ŚWIATŁO



Jakiekolwiek światło, a szczególnie promienie ultrafioletowe, źle wpływają na wino. Światło przyspiesza dojrzewanie wina, wywołuje niekorzystne zmiany smakowe i zapachowe, wytwarzając w winie związki siarki. Zjawisko to powoduje, iż wino nabiera niepożądanego tzw. "smaku światła". Dlatego też wina powinny być przechowywane w warunkach całkowitej ciemności. Im ciemniej w naszej piwniczce, tym lepiej dla wina w niej składowanego. Wystarczy kiedy po butelkę zejdziesz z zapaloną świeczką.

Szczególnie wrażliwe na światło są wina musujące, szampany i wina stare. Wprawdzie ciemny kolor butelek ogranicza przedostawanie się światła do wewnątrz, jednak i tak należy zadbać, aby piwnica była jak najciemniejsza. Nieprawdą jest, iż kolorowe szkło butelki całkowicie chroni wino przed szkodliwym wpływem światła.

NASZA RADA

O ile zamierzasz przechowywać stare wina, lepiej oświetlić pomieszczenie wyłącznie świecami i zrezygnować w ogóle ze światła elektrycznego.

Pod żadnym pozorem nie należy stosować światła jarzeniówek i lamp halogenowych. Najlepsze więc do oświetlenia piwniczki z winem są zwykłe żarówki o mocy poniżej 60W lub świece.

Drzwi wejściowe nie powinny, w żadnym wypadku, „wychodzić” bezpośrednio na dobrze oświetloną przestrzeń.

TYLKO SPOKÓJ



Wino nie cierpi żadnych gwałtownych ruchów. Stąd lepiej, aby w pobliżu piwnicy nie przebiegały tory kolejowe, czy droga szybkiego ruchu. Należy unikać też wibracji, wywoływanych przez różnego rodzaju maszyny i urządzenia.

Piwnica powinna być miejscem spokojnym i nie narażonym na żadne drgania. Wibracje
w środowisku otaczającym butelki, przeszkadzają wolno przebiegającym procesom biochemicznym zachodzącym w dojrzewającym winie i mogą spowodować zepsucie nawet najlepszych gatunków.

NASZA RADA

Nawet takie hałasy jak włączające się sprzęty gospodarstwa domowego typu: lodówki, zmywarki, pralki, a także nasilony ruch uliczny wywołujący drgania gruntu, powodują zakłócenia w dojrzewaniu i starzeniu wina. Dlatego miejsce, przeznaczone na wybudowanie piwniczki powinno być miejscem spokojnym, zacisznym i odosobnionym.

WENTYLACJA



Pożądana jest kontrola cyrkulacji powietrza, należy w maksymalnym stopniu ograniczyć przewiewy [przeciągi], warto też zamontować wentylatory, wprowadzające zewnętrzne powietrze. Przeciągi powodują wysychanie korków (korków, ale nie zakrętek).

Lokalizacja piwniczki powinna być tak dobrana, aby zapewnić do niej stały dopływ świeżego powietrza. Zapobiegnie to gromadzeniu się przykrych zapachów oraz pleśni. Dodatkowo, warto pamiętać, iż wino przez cały czas „żyje” w butelce i reaguje na otaczające je środowisko, oddychając przez korek.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w piwniczce zapobiegnie więc absorpcji niepożądanych zapachów.

NASZA RADA

Wino bardzo szybko chłonie wszelkie zapachy z zewnątrz, dlatego nie należy w pobliżu piwnicy win przechowywać jakichkolwiek produktów o agresywnych zapachach np. chemikaliów (benzyna, lakiery, farby itp.)

W maksymalnym stopniu należy ograniczać możliwość przenikania zapachów “kuchennych” typu bigos, przypalona zupa czy psująca się cebula, a nawet owoce.

Z tych również powodów, Twoja piwniczka pod żadnym pozorem nie powinna być zlokalizowana w pobliżu miejsca garażowania samochodu (spaliny !)

JAK WYPOSAŻYĆ PIWNICĘ NA WINA



WYPOSAŻENIE PIWNICY NA WINA KLIKNIJ

Najważniejszym elementem wyposażenia jest system przechowywania (leżakowania) butelek. W szeregu piwniczek, z reguły stosowane są ogólnodostępne regały (metalowe lub drewniane), czasami półki wykonane z cegieł klinkierowych, a nawet drewniane półki magazynowe zakupywane np. w IKEI.

Jednym z najbardziej estetycznych i jednocześnie najbardziej efektywnych (wysoka bezwładność cieplna i wilgotnościowa) jest francuski system VINIS©, kamiennych modułów (konglomerat kamienia i białego cementu) montowanych w piwnicach podobnie do klocków Lego. System przeznaczony jest nie tylko dla piwnic i piwniczek na wina, restauracji i wine barów, sklepów i butików winiarskich, domów i rezydencji, nowych i starych pomieszczeń, winiarni, ale również dla wszelkich innych pomieszczeń o przeznaczeniu np. biznesowym.

KLIKNIJ: SPÓSOB MONTAŻU KAMIENNYCH REGAŁÓW

Pozostałymi elementami piwniczki winien być stolik degustacyjny, a także kran z bieżącą wodą.

Na ścianie piwnicy nie może zabraknąć termometru i higrometru.

NASZA RADA

Obok ściennego termometru warto zaopatrzyć się również w winometr - termometr służący do pomiaru temperatury przechowywanego wina.

ORGANIZACJA



Pod kątem prawidłowej organizacji piwniczki, należy sensownie rozplanować rozmieszczenie samych butelek. Poszczególne wina należy ułożyć tak, aby uniknąć przekładania z miejsca na miejsce, oraz by niepotrzebnie nie ruszać tych, które z góry wiadomo, iż wymagają wielu lat do osiągnięcia pełni dojrzałości. Wina takie należy umieszczać w miejscu najbardziej spokojnym i odległym.

Logika podziału na grupy win może być na przykład następująca:

• według rodzaju (czerwone, białe, różowe, musujące),
• według kraju lub regionu pochodzenia,
• według producenta,
• według aktualnego stanu zapasów,
• według wartości,
• według daty zakupu

NASZA RADA

Właściwą identyfikację zapewnią przywieszki na wina z wymienionymi kategoriami, umieszczane przy poszczególnych grupach.

Sensownym jest podzielenie miejsca składowania wina na strefę dla win, które zostaną spożyte w przeciągu do 6-u miesięcy i na część przeznaczoną dla tych win, które zamierzamy przechowywać dłużej.

Butelki, jak już wspominaliśmy, powinny leżakować zawsze w pozycji poziomej, aby korek był lekko zanurzony. Co jakiś czas należy sprawdzić, czy butelki nie przeciekają.

DZIENNIK PIWNICZNY



Od momentu pierwszych zakupów, znacznego znaczenia nabiera usystematyzowanie kolekcji. Warto ją uporządkować na kilka sposobów i prowadzić skrupulatne notatki z zakupów win dla prawidłowej i przejrzystej archiwizacji.

Najbardziej przydatne będą grupy win klasyfikowane w następujących kategoriach:

• kraj,
• apelacja lub region,
• nazwa,
• producent,
• rocznik,
• rodzaj,
• posiadana ilość,
• wartość,
• data i źródło zakupu,
• najkorzystniejszy termin do wypicia


Kolejne kategorie będą się powiększać zgodnie z naszymi zapotrzebowaniami i zakupami następnych kolekcji. Bez względu jednak na ich rozwój, systematyka ta ma pomóc w podejmowaniu ewentualnych decyzji co do degustacji poszczególnych win, a także strategii planowanych zakupów w perspektywie następnych lat.

NASZA RADA


Dziennik Piwniczny (franc: Livre de Cave) skutecznie zabezpiecza przed zbyt długim przechowywaniem, odnotowując ewolucję każdego wina obserwowaną w trakcie otwierania kolejnych butelek z danej partii. Zbyt długie leżakowanie, częściej prowadzi do rozczarowań niż do satysfakcji, dlatego warto pamiętać o złotej zasadzie, że:

lepiej wypić wino za wcześnie, niż za późno


Dziennik Piwniczny po kilku latach skrupulatnego prowadzenia jest niczym najbardziej fascynujący pamiętnik; jest on tak samo nieodzowny w prawidłowo zarządzanej i prowadzonej piwniczce jak półki na butelki z winem.

DOBÓR WIN



Optymalny czas przechowywania wina zależy od kilku podstawowych czynników, a mianowicie:

• rocznik,
• winnica (działka)
• szczep winorośli,
• zastosowana technologia zbiorów i winifikacji ,
• sposób dojrzewania stosowany przez producenta,
• warunki transportu i przechowywania u dystrybutora


NASZA RADA

Mitem jest powiedzenie, że wino im starsze tym lepsze. W rzeczywistości większość wytwarzanych dzisiaj win powinno zostać spożyte zaraz po wyprodukowaniu lub w przeciągu pierwszych dwóch lat swego życia. Sporo win nieźle wytrzymuje próbę czasu i nadaje się do picia po pięciu czy dziesięciu latach od wyprodukowania, ale niewiele z nich naprawdę zyskuje w procesie dojrzewania. Większość win jest zdecydowanie lepsza w młodości niż po kilku czy kilkunastu latach przebywania w butelce.

WINA O WYSOKIM POTENCJALE STARZENIA



Istnieje szereg win, które odsłaniają swe najlepsze cechy dopiero po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach przechowywania we właściwych warunkach.
Wina takie zawsze wzbudzają największe emocje, bowiem są winami z tzw. „górnej półki”, a więc nie tylko o najwyższej jakości ale i cenie. Zakup takich win wzbudza również aż tak silne emocje z uwagi na fakt, iż ich zakup może przynieść tak krociowe zyski, jak i ……potężne straty.

Pomijając rocznik wyprodukowania danego wina, o jego potencjale dojrzewania decydują cztery elementy:
• taniny
• kwasowość
• alkohol
• zawartość cukru

W każdym wypadku im wyższy poziom w/w elementów, tym większy potencjał dojrzewania danego wina.

Wina białe są delikatniejsze i mają niższy potencjał do dojrzewania niż wina czerwone. Zazwyczaj więc lepiej dojrzewają wina czerwone. Wina te (o wysokim potencjale starzenia) osiągają z reguły swoje apogeum jakości po 20 – 30 latach leżakowania w odpowiednich warunkach.

Wina natomiast o najwyższym potencjale starzenia, to klasowe wina słodkie. Większość z nich doskonale się przechowuje w butelkach, a niektóre są niemal wieczne.

NASZA RADA

Istnieją dwie najskuteczniejsze metody stwierdzenia czy zakupione przez nas wino nadaje się do długiego leżakowania czy też nie:

1. Zasięgnąć rady bezpośrednio u producenta wina. M.in. dlatego najlepiej jest zaopatrywać się w wina bezpośrednio u winiarzy. Można również śmiało zapytać listownie, pisząc na adres podany na etykiecie butelki.

2. Inną skuteczną metodą na określenie optymalnego momentu do otwarcia butelki, jest kupowanie win skrzynkami (po 6 lub 12 butelek) i otwieranie raz na jakiś czas jednej butelki. W ten sposób poznamy zmieniające się właściwości wina, a także przekonamy się, w jakim stanie smakuje nam ono najlepiej. Ponadto, kupowanie wina młodego jest po prostu znacznie tańsze niż wina starego i w pełni dojrzałego.

Niezmiernie natomiast frustrującym doświadczeniem może być fakt, gdy po kilku latach przechowywania, okaże się, że właśnie otwarte wino jest w złym, nie nadającym się do picia stanie.

JAK ZBUDOWAĆ KOLEKCJĘ WIN



Twoja kolekcja win, zależy oczywiście od budżetu, jaki na to przeznaczysz.

W każdym wypadku należy przestrzegać następujących trzech zasad:

1. Kupować wina osiągające apogeum swojego dojrzewania w różnych terminach

2. Kupować jak najbardziej urozmaicony asortyment

3. W piwnicy starannie rozplanować ułożenie butelek, w zależności od okazji i potraw do jakich pasują, ale również w funkcji ich optymalnego czasu dojrzewania.


Na „dobry początek” korzystniejszym jest posiadanie piwniczki nieskomplikowanej, aczkolwiek urozmaiconej.

Zdaniem profesora Stommy, przy prawidłowym organizowaniu swojej piwniczki, doświadczenie uczy, iż najkorzystniej jest kierować się następującymi proporcjami:

Wina do picia: 80 %
Wina do przechowywania: 20%

Spośród win do picia:
Wina bieżące: 70%
Wina na przyjęcia: 20 %
Wina na degustacje: 10%

Z uwagi na kolor wina:
Wina białe: 15%
Wina różowe: 10%
Wina musujące i szampany: 15%
Wina czerwone: 60%


KLIKNIJ: JAK KOLEKCJONOWAĆ WINA

NASZA RADA
Najlepiej jest starać się kupować przynajmniej po sześć ( karton ) butelek z rodzaju, tak aby mieć co pewien czas możliwość degustowania i oceniania w jaki sposób wino ewoluuje z upływem miesięcy czy lat. W naszych zbiorach powinny znaleźć się więc zarówno wina o wysokim potencjale starzenia [ innymi słowy nadające się do przechowywania 10 i więcej lat ], ale również wina przeznaczone do szybkiego spożycia.

Najprzyjemniejszą, najbezpieczniejszą i jednocześnie najtańszą metodą sukcesywnego zapełniania naszej piwniczki, są bezpośrednie zakupy u winiarzy, producentów win szlachetnych. Pomijając czynnik cenowy (najtaniej !) mamy wówczas nie tylko możliwość zdegustowania każdego z oferowanych win, ale również zasięgnięcia informacji „u źródła” na temat np. potencjału starzenia. Żeby nie wspomnieć o niezapomnianych wine talking z zawsze gościnnymi gospodarzami.

JAKIMI WINAMI ZAPEŁNIAĆ PIWNICZKĘ



Wina możemy kolekcjonować w kilku celach, a mianowicie:

• zbieramy osobliwości / rarytasy w świecie win, na przykład rzadkie, pojedyncze sztuki (franc: vins rares)

• kolekcjonujemy wyłącznie najlepsze roczniki

• zbieramy reprezentatywne wina dla różnych winiarskich zakątków świata,

• zbieramy wina “pamiątki” z wyjazdów enoturystycznych,

• traktujemy zakupy jaka formę inwestycji.


NASZA RADA

Swoją kolekcję staraj się budować w oparciu o wina dobre i bardzo dobre………. innymi słowy trzymaj się z daleka od supermarketów.

O ile potraktujesz swoją kolekcję jako inwestycję, pożegnaj się z możliwością picia czy też degustowania swoich win

JAK TO ROBIĄ INNI



W krajach o dłuższych tradycjach kultury wina niż w Polsce, można zaobserwować szeroką gamę pomysłów, w najmniejszym stopniu nie związanych z prostym zakupem wina w sklepie lub w supermarkecie, czy tez ze zwykłym handlem winami.

Przykładami mogą tutaj być:

• Szybko rozwijające się nowe hobby, które polega na tym, aby kupować wina, które dzisiaj kosztują ok. 60.- € / 1 butelka, podczas kiedy za np. 10 - 20 lat ta sama butelka, odpowiednio leżakowana, warta będzie kilka tysięcy €.

• Miłośnicy win, nie mający możliwości posiadania odpowiedniej piwniczki w miejscu zamieszkania sami, lub z grupą przyjaciół wydzierżawiają istniejące piwnice w starych kamienicach, lub podziemnych lochach. Po ich adaptacji, przeważnie polegającej tylko na uporządkowaniu, pobieleniu wapnem ścian, wstawieniu solidnych drzwi i odpowiednich półek do leżakowania, piwnice takie spełniają w znakomitej większości stawiane im wymagania i odpowiednie standardy. Butelki z kolei każdego z współwłaścicieli są całkowicie bezpieczne bowiem każdy z nich posiada własny, zamykany na klucz, wydzielony moduł przechowywania swojej cennej własności.

• Firmy czerpiące całkiem spore zyski za profesjonalne przechowywanie butelek. Na przykład w krajach Benelux’u podobna usługa kosztuje w granicach 0,15 - 0,20 € za butelkę miesięcznie. Z kolei w Wielkiej Brytanii, która jest zagłębiem banków winnych, ceny wahają się od 10 do 30 funtów za roczne przechowanie jednej skrzynki.Przy „pojemności” kilku czy kilkunastu tysięcy butelek w piwnicy, łatwo policzyć rentowność podobnego przedsięwzięcia.

Jak pisze Newsweek z 19/01/11:

Aby sprostać kaprysom winiarskich gwiazd, na całym świecie powstają hotele dla win – banki winne, które zapewniają wszystkie wygody.

Do osiągnięcia idealnych warunków wykorzystuje się odpowiednią architekturę oraz najnowocześniejsze systemy elektroniczne. Część hoteli dla win buduje się od podstaw, ale inwestorzy chętnie adaptują do tych celów już stojące budynki: zabytkowe piwnice, dawne składy broni artyleryjskiej, schrony przeciwlotnicze – konstrukcje budowane w starym, solidnym stylu, z grubych cegieł i z dobrą wentylacją. Jeśli warunki nie są idealne, niedociągnięcia koryguje się za pomocą elektronicznej aparatury regulującej mikroklimat. Na przykład jeden z hoteli dla win, Octavian Vaults w angielskim Corsham, został urządzony w starej kopalni. Do transportu skrzynek z winami wykorzystuje się hydraulicznie napędzane kolejki, a z racji dawnego przeznaczenia pomieszczeń, pracownicy i klienci przybytku zobowiązani są do noszenia masek przeciwgazowych.

W winnym banku skarbce wyposażone są w systemy monitoringu działające całą dobę. Popularne stają się także internetowe kamery, dzięki którym właściciele mogą kontrolować stan zbiorów i warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniu. Aby dostać się do win, trzeba przejść kilkuetapową kontrolę łącznie z elektroniczną identyfikacją odcisków palców czy barwy głosu. Każdy posiadacz skrytki w banku winnym otrzymuje osobisty kod, który otwiera drzwi do jego prywatnej kolekcji. Korzysta się także z usług firm ochroniarskich.


PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NEWSWEEK'a

• Jak „grzyby po deszczu” mnożą się Wine Clubs, które zapewniają swoim członkom możliwości profesjonalnego przechowywania butelek, organizują prywatne dostawy win bezpośrednio od winiarzy, organizują wspólne wyjazdy do winnic, nietuzinkowe degustacje, jak i propagują aktywne życie klubowe. Przykładem niech tutaj będzie, realizowana obecnie inwestycja w Napa Valley polegająca na wykuwaniu gigantycznej jaskini w górach, która służyć będzie jako piwnica dla szeregu kalifornijskich Wine Clubs. W chwili obecnej najdynamiczniejszy przyrost nowych Wine Clubs, notuje Hong Kong.

NASZA RADA

Aby stać się posiadaczem / posiadaczką piwnicy na wina w Polsce, wydaje się, iż wystarczy takową wydzierżawić od np. Agencji Mienia Wojskowego (lochy w starych fortach, twierdzach itp.) czy tez Zakładu Gospodarki Miejskiej (np. Stare Miasto w Warszawie, czy też we Wrocławiu, Poznaniu…), a następnie odpowiednio ją zaadaptować zgodnie z wyżej opisanymi standardami.

PIWNICZKA NA WINO W TWOIM OGRODZIE



Wybudowanie piwniczki w ogrodzie nie jest ani skomplikowane z punktu widzenia technicznego ani finansowego. Można ją równie dobrze zbudować sposobem gospodarczym, jak zlecić budowę lokalnej firmie murarskiej.

PROJEKTY I WYPOSAŻENIE

Piwnice i piwniczki na wina, piwnice w ogrodach, profesjonalne zabudowy dla restauracji i wine barów, sklepów i butików winiarskich, rezydencji i pomieszczeń biznesowych:
* regały kamienne
* regały drewniane
* szafy chłodnicze do przechowywania win
* profesjonane wyposażenie i akcesoria

Projekty, sprzęt, instrumentarium, montaż:
vintrips@gmail.com
501 463 711


APEL DO ARCHITEKTÓW WNĘTRZ

Delikatne i nie do końca zbadane tematy, takie jak leżakowanie i dojrzewanie win w piwnicach na wina, wymagają doświadczenia.

APEL:

Zanim zaczniesz projektować piwnicę na wina, zapytaj.
To nic nie kosztuje.
Zawsze lepiej jest wiedzieć niż nie wiedzieć.
501 463 711